Depremin acısını çok iyi biliyorum
Düzce'de, 1999 yılında yaşanan depremde evleri yıkılan ve Düzce şehir merkezine 7 kilometre uzakta bulunan Çiftlik köyüne yerleşen Kubilay ailesi
Tarih: 10.12.2011 / Basında Biz

Düzce'de, 1999 yılında yaşanan depremde evleri yıkılan ve Düzce şehir merkezine 7 kilometre uzakta bulunan Çiftlik köyüne yerleşen Kubilay ailesi, Van'da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından evsiz kalan depremzedelere kucak açtı. Van'da evleri yıkılan depremzedeler, Kubilay ailesine ait arazide bulunan 40 ile 70 metrekare arasında değişen evlerde bedelsiz kalabilecekler.

 

Van'da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki deprem, özellikle Düzce'de yürekten hissedildi. Düzce'de 1999 yılında yaşanan iki büyük depremde evlerini ve yakınlarını kaybeden vatandaşlar, Van için ellerinden gelen yardımı yapmak için harekete geçti. 1999 yılında yaşanan Düzce depreminde evleri yıkılan ve uzun süre çadırlarda kalmak zorunda kalan Kubilay ailesi, Vanlı depremzedelere kucak açtı. Düzce'de Mali Müşavirlik yapan Bayram Ali Kubilay, aile bireyleri ile bir araya gelerek, kendilerine ait arazide bulunan sitenin içerisinde boyutları 40 ile 70 metrekare arasında değişen 7 adet boş evi Vanlı depremzedelere bedelsiz olarak belli bir süre oturmaları için verme kararı aldı.

 

Çiftlik Köyü Kubilay Sitesinde bulunan evler müstakil tek katlı konutlardan oluşuyor. Bu konutlar Kubilay ailesine ait arazinin üzerine Düzce depreminden sonra geçici ikametgah için kullanılan mekanlar olarak biliniyor. Elektriği ve suyu mevcut olan evler site içerisinde ve Düzce şehir merkezine yedi kilometre mesafede bulunuyor.

 

Vanlı depremzedelere kucak açan Mali Müşavir Bayram Ali Kubilay, depremin acısını çok iyi bildiklerini ifade ederek, "Deprem acısının ne olduğunu çok iyi bilen Düzcelilerdeniz. 1999 Düzce depreminde, benimde evim yıkıldı. Yıkılmadan 5 dakika önce ailem evden dışarıya çıktı. Yıkılan binamızda daire komşularımızdan 8 deprem şehidi verdik. Ailem sağ salim kurtuldu. Allah'a şükürler olsun."

 

Bu vesileyle Van depreminden sonra deprem psikolojisini unutturabilmek için 6 veya 7 hane depremzedeyi Düzce'de misafir etmek istediğini anlatan Kubilay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Konutlar iki oda 40-45 metrekare banyo ve tuvaletleri ayrı, her konutta takriben bir aile barınabilir. Düzce'de misafirimiz olmak isteyenler bana, www.bayamalikubilay.com ya da 0532 3030641 numaralı telefonlardan ulaşabilirler."

Burası Düzce

Depremin acısını çok iyi biliyorum