SORUYORUM
Tarih: 16.10.2015 / Köşe Yazıları

SORUYORUM
İSTİHDAMI  ARTTIRICI  ÇABANIZ  VAR  MI ?
 
Yetkililere ve etkililere   sorma hakkımın   olduğunu  zannederek   bir soru sormak istiyorum…

DÜZCE’de İSTİHDAMI ATTIRICI ÇABANIZ VAR M?  VAR SA  NELERDİR ?
Benim penceremden gözüken; kimsenin istihdamı arttırıcı bir çabasının olmadığı yönündedir.  

Yanılmış olabilirim, yanlı düşünmüş olabilirim.
 Tekrarlıyorum…

EY YETKİLİ ve ETKİLİLER…. İSTİHDAMI ARTTIRCI BİR ÇALIŞMANIZ YOK..
Bu kadar net nasıl konuşup , yazabiliyorum..

Anlatayım  veya yazayım .. dinleyeceksen veya okuyacaksan…

Arkadaş…

Gölyaka ilçesi Hacı Yakup Köyü’nde en az 200 kişinin istihdam edebileceği (Üç  vardiyanın toplamında) bölgenin eni iyi Turizm yatırımı bekliyor. Bu yatırımı yapan kişilerin ekonomik sıkıntılarından yatırım çöpe gidecek. Bu yatırımı yapan müteşebbislerin ekonomik sıkıntıya düşmelerinin ana kaynağı o dönemlerdeki ekonomik krizler. Tabi Kriz yönetimini de beceremediler yatırım uçuyor. Bu yatırımın önü beş yıl önce açılmış olsaydı ve beş yıldan beri orada 200 işçi çalışmış olsaydı bu 200 işçiye beş yılda ödenecek para en az 20.000.000.00 TL (Yirmi milyon TL)  Bu para dolaşımda olacaktı…

Tem Oto Yol kenarında bulunan UZEL fabrikası 15 yıldır bekliyor. Buranın işçi çalıştırma kapasitesi en az 500 kişi.. Bu fabrika en az beş yıl önce üretime geçmiş olsaydı veya üretime geçmesi için gerekli çaba sarf edilseydi beş yılda 500 işçinin evine  götüreceği maaşların toplamı 45.000.000.00 TL (Kırkbeş milyon TL)  bu bahsedilen para da dolaşımda olacaktı..

Bakın iki zayi olma yolunda ilerleyen yatırımın 60 aylık iş parasının ilimize verdiği kayıp 65.000.000.00 TL  . Ayrıca 700 kişinin istihdamı da sağlanmamış oluyor. O yönden de zarar..

Velhasıl…

İstihdamı arttırmak için etkili ve yetkililerin beş yıllık  süreçte ilimize verdikleri zarar en az 200.000.000.00 TL (İki yüz milyon TL) bu rakkam  bu iki tesisin yatırıma dönüşmemesinden veya üretimde olmamasından kaynaklanmıştır.

Böyle konuları çok irdelemek insanın moralini bozuyor, ama bir gerçek bu…

Yanlış anlaşılmasın ; bardağın hep boş tarafından bakan bir kişiliğim de yok tur haaaaa…
İstihdamı arttırıcı çabası olan etkili ve yetkililer istisnadır.
İstisnalar kaideyi bozmaz

SORUYORUM